‫ ویژه‌نامه نشریه علوم رایانش و فناوری اطلاعات در مورد تحول دیجیتال

فراخوان ارسال مقاله (دریافت فایل فراخوان)
حداکثر زمان ارسال مقالات: 1400/04/15 1400/04/25


سلام بر همه،
در این عصر جدید انقلاب فناوری، تحول دیجیتال رویکرد نوین انجام کسب‌وکار است. در این رویکرد، کسب‌وکارها با تمرکز بر جنبه‌های فناوری دیجیتال مانند هوش مصنوعی (Artificial Intelligence)، زنجیره بلوکی (Blockchain)، محاسبات ابری (Cloud Computing)، چابکی کسب‌وکار (Agile Enterprise)، داده‌های حجیم (Big Data)، اینترنت اشیا (Internet of Things‌ یا IoT)، اتصال موبایل و تحلیل آن (Mobile Connectivity and Analytics) و همچنین واقعیت مجازی و افزوده (Virtual and Augmented Reality) تلاش می‌کنند تا کسب‌وکار خود را تقویت نموده و بهبود ببخشند. تحقیقات و گزارش‌ها نشان می‌دهند که در سال ۲۰۲۱ حداقل ۲۰ درصد از کسب‌وکارهای پیشرو، در حرکت به سمت تغییرات مهمی برای جابجایی منابع و نیروها در این راستا هستند. همه این فعالیت‌ها باعث ایجاد تغییرات مهمی در حوزه تجربه مشتریان، فرآیندها و مدل‌های کسب‌وکاری در سطح دنیا می‌شود که خیلی زود شاهد آن خواهیم بود.
مدل‌های کسب‌وکاری و ساختارهای معمول صنایع در حال منسوخ شدن هستند و تحول صنایع به سمت مدل‌های اقتصادی هوشمند و دیجیتال شتاب گرفته است. تحقیقات تخمین می‌زنند که در دهه آینده ۷۰ درصد ارزش جدیدی که در اقتصاد ایجاد می‌شود از مسیر مدل‌های‌ کسب‌وکاری مبتنی بر پلتفرم‌های دیجیتال خواهد بود. از آنجایی که کشور ما در برهه حساسی از تاریخ خود قرار دارد، بسیار مهم است که کسب‌وکارها و محققان کشور با این تحولات همراه شوند تا از تغییرات دنیای مدرن عقب نمانده و بتوانند از تحولات به وجود آمده حداکثر بهره‌برداری را نمایند.
در این راستا نشریه علوم رایانش و فناوری اطلاعات (JCSIT.ir) انجمن کامپیوتر ایران با همکاری مرکز تعالی اقتصاد هوشمند و تحول دیجیتال دانشگاه صنعتی شریف ، تصمیم دارد تا یک شماره ویژه را به تحول دیجیتال اختصاص دهد؛ تا بتواند با همراهی پژوهشگران فعال کشور در این حوزه، راه‌کارهای جذاب برای تحول دیجیتال و هوشمندی اقتصاد ارائه دهد. لذا از پژوهشگران فعال در این حوزه تقاضا می‌شود تا با ارسال مقاله در این فعالیت همکاری نمایند.
محورها:
- صنعت دیجیتال (Digital Industry‌)
o افزایش بهره‌وری صنایع با تحول دیجیتال
o مدل‌های کسب‌وکاری جدید برای صنایع
o بهبود ساختارهای کاری با تحول دیجیتال

- مشتری دیجیتال (Digital Consumer)
o کاهش هزینه‌های مشتریان با تحول دیجیتال
o کاهش هدررفت زمان مشتریان با تحول دیجیتال
o تحریک تقاضای مشتریان با تحول دیجیتال
o بهبود تجربه کاربری مشتری با تحول دیجیتال (Customer Experience)

- جامعه دیجیتال (Digital Society)
o بهبود رفاه اجتماعی با تحول دیجیتال
o بهبود پایداری (Sustainability) و حفاظت از محیط زیست و زندگی با تحول دیجیتال
o بهبود کارایی حاکمیت با تحول دیجیتال

- فناوری‌های محرک تحول دیجیتال
o محاسبات ابری
o هوش مصنوعی
o داده‌های حجیم
o زنجیره بلوکی
o چابکی کسب‌و‌کار
o اینترنت اشیا
o واقعیت مجازی و افزوده
o و ....

- اقتصاد هوشمند (Smart Economy)
o گردشگری و مدیریت
o بانکداری
o آموزش
o سلامت
o زنجیره تأمین
o و ...
شایان ذکر است، هرگونه فعالیت پژوهشی دیگری که به نحوی با موضوع تحول دیجیتال و اقتصاد هوشمند مرتبط باشد نیز قابل بازبینی و پذیرش است.

ارسال مقاله از طریق سامانه مدیریت نشریه انجام می گردد. در این سامانه ثبت نام و گزینه "ارسال مقاله" و سپس "ارسال مقاله جدید" را بزنید. دقت نمایید در زمان ارسال مقاله از لیست کشویی نوع مقاله، گزینه "ویژه نامه تحول دیجیتال" را انتخاب نمایید.